Wielkimi krokami zbliża się do nas listopad. Nim się obejrzymy, a świętować będziemy Andrzejki – noc pełną magii, która dostarcza nam wspaniałej zabawy. Jakie tradycje i zwyczaje związane są z nocą andrzejkową?
Najbardziej znany andrzejkowy zwyczaj to oczywiście wróżby. Zgodnie z tradycją w ten wyjątkowy wieczór wróżyć mogą sobie niezamężne kobiety. Niegdyś wróżby traktowane były naprawdę poważnie. Wierzono, że wystarczy wykonać je prawidłowo, aby się spełniły. Dzisiaj nie podchodzimy już do nich tak poważnie. Mimo to nie brakuje osób, które chętnie umilają sobie wróżbami andrzejkową zabawę.
Przyjmuje się, że andrzejkowe wróżby mają korzenie w starożytnej Grecji. W innych źródłach podawane jest, że wywodzą się z tradycji starogermańskiej. Pierwsza wzmianka o wróżbach andrzejkowych czynionych w naszym kraju pochodzi z XVI wieku. W dawnych latach wierzono, że rezygnacja z posiłków w wigilię świętego Andrzeja miała sprawi, iż dziewczynie przyśni się przyszły mąż. Nasłuchiwać należało również szczekania psa. Strona, z której dobiegało miała być tą, z której przyjdzie przyszły najpierw narzeczony, a następnie mąż. Ciekawa zabawa polegała na wiązaniu gąsiorowi oczu. Następnie wpuszczano go do kręgu tworzonego przez niezamężne dziewczęta. Ta, którą uszczypnął jako pierwszą mogła liczyć na szybkie zamążpójście.
Jak wróżby andrzejkowe wyglądają dzisiaj? Najbardziej znaną jest oczywiście lanie wosku na wodę. Należy zrobić to przez otwór znajdujący się w kluczu. Kształt, jaki uzyska wosk ma pokazywać naszą przyszłość.
Jeśli nie chcemy tracić czasu na przygotowanie, możemy postawić na wróżbę z butami. Ustawiamy je rzędem i na zmianę przestawiamy. Ta panna, której but jako pierwszy przekroczy próg drzwi pierwsza wyjdzie za mąż.
Inną, nieco mniej znaną wróżbą jest puszczanie na wodę łupin orzecha włoskiego. Jeśli łupiny dwóch osób się zetkną, można być pewnym, że połączy je miłość, która zakończy się na ślubnym kobiercu. Jeśli natomiast łupiny zatoną, miłość nie będzie tej dwójce pisana.
Czytelnia Świąteczna:
Andrzejki to dobry czas na wróżby
Andrzejki to święto, które zna każdy. Andrzejki obchodzimy co roku w nocy z 29.11 na 30.11, czyli w wigilię dnia świętego Andrzeja.