Za ile święta
  • Wszystkie Święta
    • Międzynarodowy Dzień Kawy
    • Andrzejki
    • Mikołajki
    • Boże Narodzenie
    • Sylwester
    • Tłusty Czwartek
    • Walentynki
    • Dzień Kobiet
    • Wielkanoc
    • Dzień Matki
    • Dzień Ojca
    • Wakacje

Boże Narodzenie

25 grudzień 2023 r. - Święto stałe w kalendarzu

Do Bożego Narodzenia pozostało:

W 2023 r. święto wypada w Poniedziałek

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

W jaki dzień święto wypada w kolejnych latach?

Boże Narodzenie 2023
Poniedziałek

Boże Narodzenie 2024
Środa

Boże Narodzenie 2025
Czwartek

Boże Narodzenie
Boże Narodzenie jest kilkudniowym świętem, które rozpoczyna się od uroczystej wieczerzy Wigilijnej, do której zasiadają całe rodziny corocznie w tym samym dniu, czyli 24 grudnia. Jest to święto rodzinne, kojarzone z zapachem choinki, pomarańczy i cynamonu, nasycone ciepłem domowego ogniska, wzajemną życzliwością. Boże Narodzenie to także wspólne ubieranie choinki, kolędowanie oraz coś z czego cieszą się zarówno dorośli jak i dzieci, czyli wizyta Świętego Mikołaja z prezentami.

Święta Bożego Narodzenia to jedne z piękniejszych świąt w roku, które zbudowała wieloletnia tradycja i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Choć nowoczesność w obecnych czasach wdziera sie w każdą dziedzinę życia, to jeżeli chodzi o Boże Narodzenie to jednak w wiekszości domów pozostajemy zdecydowanie tradycjonalistami i staramy się kultywować zwyczaje, także te kulinarne przekazane przez mamy, babcie, czy nawet prababcie.

Wigilia

Szczególny wieczór poprzedzający dzień Bożego Narodzenia. Tego dnia po pojawieniu się na niebie symbolicznej pierwszej gwiazdki, nawiązujacej do Gwiazdy Betlejemskiej cała rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Na stołach z siankiem pod obrusem tradycyjnie pojawia się dwanaście bezmięsnych wigilijnych potraw oraz dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Tego wyjątkowego wieczoru domownicy przy pięknie przystrojonej choince przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Wigilia jest momentem przebaczenia, zgody i miłości i jest to najbardziej niepowtarzalna kolacja w ciągu całego roku. Wigilijny wieczór kończy uroczysta pasterka, czyli msza upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy.

Potrawy wigilijne

Według tradycji na Wigilię przygotowuje się 12 różnych potraw, których rodzaj uzależniony jest od regionu. Jako pierwsze danie serwowana jest bogata w bakalie i mak, pachnąca miodem i wanilią kutia i zupa - barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa lub zupa rybna. Na większości wigilijnych stołów jest karp w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kompot wigilijny z suszonych owoców, śledzie przygotowane na wiele sposobów, ryba po grecku i wilgotny makowiec. Wspólną wigilijną tradycją dla wszystkich regionów jest to, że każdej z dwunastu potraw należy spróbować aby zapewnić sobie zdrowie i szczęście na kolejny rok.

Choinka

Zielone, iglaste, pięknie udekorowane, pachnące lasem i migające kolorowymi lampkami drzewko, które sprawia, że Boże Narodzenie ma wyjątkowy klimat. Tradycją jest własnoręczne wykonywanie wspólnie z dziećmi ozdób na choinkę, kolorowych łańcuchów, śnieżynek, malowanie szyszek, wieszanie wcześniej upieczonych i udekorowanych lukrem pierników, cukierków oraz bombek. W wielu domach zachowane są bombki z dzieciństwa rodziców, a nawet dziadków, które wisząc na bożonarodzeniowej choince ożywiają rodzinne wspomnienia. Przystrojona świąteczna choinka to wyjątkowe miejsce szczególnie dla dzieci, ponieważ pod nią Święty Mikołaj zostawia prezenty i przy niej śpiewane są kolędy.

Święty Mikołaj i prezenty

Św. Mikołaj to starszy pan z Laponii z wielkim workiem na plecach, okularami, długą białą brodą, ubrany w czerwony strój i czerwoną czapkę z białym pomponem, który w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. To do niego dzieci piszą listy z prośbą o wymarzone prezenty. Po Wigilii wyczekują z niecierpliwością kiedy wkońcu przyjdzie i zostawi coś dla nich pod choinką. Święty Mikołaj i prezenty są niewątpliwie atrakcją bożonarodzeniową.

Kolędy (pieśni bożonarodzeniowe)

Sympatycznym momentem podczas Wigilii, ale i całych Świąt Bożego Narodzenia jest wspólne śpiewanie kolęd. W niektórych miejscach zachowana jest jeszcze tradycja kolędowania z gwiazdą lub szopką w Boże Narodzenie, czyli chodzenia od domu do domu z życzeniami, śpiewając przy tym najpopularniejsze kolędy takie jak - "Cicha noc, święta noc", "Dzisiaj w Betlejem", "Oj, maluśki, maluśki", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", " Wśród nocnej ciszy...", "Przybieżeli do Betlejem pasterze" jak i mniej znane - "Dziecina mała", "Hej, weselmy się", "Pasterze mili". Kolędy i pastorałki sprawiają, że święta Bożego Narodzenia są jeszcze piękniejsze.

Kartki Świąteczne

Piękny lecz zanikający zwyczaj wysyłania bożonarodzeniowych kartek świątecznych z życzeniami do krewnych i znajomych. Obecnie niewiele osób udaje się na pocztę aby wysłać takie kartki, częściej wysyłane są wiadomości sms i to głównie z gotowymi życzeniami w formie wierszyków.

Ile trwa świętowanie Bożego Narodzenia?

24 grudnia - Wigilia
25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia. 25 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia poświęcony św. Szczepanowi. Od tego dnia według tradycji trwa czas kolędniczych odwiedzin z życzeniami. 26 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Święta Bożego Narodzenia są szczególne ze względu na tradycję, porę roku, choinkę, prezenty, Świętego Mikołaja i całą tą atmosferę, jaka towarzyszy tym Świętom. Dla dorosłych domowników jest to czas pogłębiania wiary, nadziei, miłości, czas przebaczenia i jedności.

Inne święta w grudniu:

4 grudzień - Barbórka 6 grudzień - Dzień Św. Mikołaja (Mikołajki) 17 grudzień - Dzień bez Przekleństw 21 grudzień - Początek astronomicznej zimy 22 grudzień - Światowy Dzień Wody 28 grudzień - Międzynarodowy Dzień Pocałunku 31 grudzień - Sylwester


Czytelnia Świąteczna:

Skąd się wzięła bożonarodzeniowa tradycja ubierania choinki

Główną rolę w trakcie Bożego Narodzenia odgrywa choinka: drzewko iglaste przystrojone bajecznie kolorowymi bombkami, lampkami, łańcuchami. Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki? Co symbolizuje to świąteczne drzewko?...
więcej...

Zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie jest chyba najbardziej przepełnionym różnymi zwyczajami świętem w naszej kulturze...
więcej...
wyświetl wszystkie artykuły

Wszystkie Święta:

Międzynarodowy Dzień KawyAndrzejkiMikołajkiBoże NarodzenieSylwesterTłusty CzwartekWalentynkiDzień KobietWielkanocDzień MatkiDzień OjcaWakacje
  • Za-ile-swieta.pl

Odliczanie do najważniejszych świąt w roku.