Wielkanoc należy do tak zwanych świąt ruchomych czyli takich, które w każdym kolejnym roku obchodzone są w innym dniu.
Wielkanoc poprzedzona jest Wielkim Tygodniem, który zaczyna się od Niedzieli Palmowej. Tego dnia święci się palemki – rózgi wierzbowe ozdabione baziami, kwiatkami, ziołami, kolorowymi dodatkami. Po poświeceniu palemki wedle zwyczajów ludowych biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok.
Bardzo ważne są ostatnie trzy doby Wielkiego Tygodnia, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, po których następuje Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny.
Wielkanoc oprócz palmy wielkanocnej wiąże się z uroczystym śniadaniem wielkanocnym, jajkami i pisankami (symbol nowego życia), święceniem wielkanocnego koszyczka (w Wielką Sobotę) oraz lanym poniedziałkiem (śmingus - dyngus).
Pisanki
Kolorowe jajka, które królują na wielkanocnym stole. Pięknie zdobione od wieków, wyglądają jak małe dzieła sztuki, dekorują świąteczne stoły podczas Wielkanocy. Tradycyjne pisanki robi się tworząc wzory na skorupce jajka rozgrzanym woskiem. Ozdobione w taki sposób jaja barwi się, by na koniec zetrzeć warstwę wosku ukazując piękne motywy. Pisanki mogą być malowane, skrobane, oklejane - technika nie ma znaczenia, liczy się kreatywność i chęci. Piękne kolory skorupek można uzyskać, stosując naturalne barwniki roślinne pochodzące z łusek cebuli, buraka, jagód. Do zdobienia pisanek na Wielkanoc warto zangażować całą rodzinę. To całkiem dobra zabawa, a podziwianie oryginalnych, własnoręcznie zrobionych pisanek jest powodem do dumy i radości. Od niepamietnych czasów znana jest zabawa polegająca na tym, że dwie osoby stukają się trzymanymi w ręku pisankami. Wygrywa ten, kogo jajo pozostanie całe.
Święconka i Śniadanie Wielkanocne
Święconkę, czyli ozdobny koszyczek wypełniony jedzeniem, przygotowuje się i święci w Wielką Sobotę. W koszyczku wielkanocnym nie powinno zabraknąć jajek, będących symbolem nowego życia, baranka z cukru, chleba, soli, wędliny, chrzanu, świątecznej babeczki. Święconka czeka do następnego dnia, aby w niedzielę przygotować i z całą rodziną zasiąść do uroczystego śniadania wielkanocnego. Stół przykryty jest białym obrusem, udekorowany pisankami, baziami, które potegują wielkanocny nastrój. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od podzielenia się poświęconym jajkiem, następnie zjada się pokarmy, które zostały poświęcone poprzedniego dnia. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć tradycyjnego żuru, ćwikły z chrzanem, pieczonych mięs, wędlin, domowej roboty pasztetów, faszerowanych jajek, a na deser drożdżowej babki, sernika i mazurków.
Lany Poniedziałek (Śmigus-dyngus)
Lany Poniedziałek przypada w drugi dzień świąt w Poniedziałek Wielkanocny. To zabawa, która polega na polewaniu wodą bliskich, a nawet nieznajomych osób. To czas radości, zabawy, psikusów. Według tradycji zmoczone tego dnia panny miały w szybkim czasie wyjść za mąż.
Mazurki Wielkanocne
Mazurki są to ciasta, które piecze się raz do roku właśnie na Wielkanoc. Ciasta są niskim spodzie ale zawierają dużą ilość przeróżnych bakalii i słodkich mas kajmakowych, czekoladowych, czy pomarańczowych. Wielkanocne mazurki muszą być ładne. Do ozdoby używa się owoców kandyzowanych, marcepanu, gotowych elementów dekoracjnych takich jak perełki, posypki, róże, figurki oraz lukru.
Inne święta w kwietniu:
1 kwiecień - Prima Aprilis2 kwiecień - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci11 kwiecień - Dzień Radia, Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem12 kwiecień - Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki16 kwiecień - Święto Sapera22 kwiecień - Dzień Ziemi24 kwiecień - Dzień Transportowca i Drogowca27 kwiecień - Światowy Dzień Grafika29 kwiecień - Międzynarodowy Dzień Tańca30 kwiecień - Międzynarodowy Dzień Jazzu
Czytelnia Świąteczna:
Zwyczaje i tradycje Wielkanocne
Wielkanoc wiąże się z szeregiem zwyczajów i tradycji, które kultywowane są z pokolenia na pokolenie. Niektóre tradycje wielkanocne sięgają nawet XIV wieku...