Wielkanoc jest najważniejszym świętem Roku Kościelnego. Katolicy świętują wówczas zmartwychwstanie Chrystusa. To największe święto wiąże się z szeregiem zwyczajów i tradycji, które kultywowane są z pokolenia na pokolenie.
Niektóre tradycje wielkanocne sięgają nawet XIV wieku. Święto to ma nie tylko duchowy, religijny wymiar. Wielkanoc przypada w okresie, kiedy przyroda budzi się do życia. Wiele tradycji związanych jest właśnie z zachodzącymi w niej zmianami.
Wiosenne porządki
Chyba żadna pani domu nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez dokładnego wysprzątania najmniejszego nawet zakamarka domu. Dzisiaj myjemy okna, zmieniamy firanki, trzepiemy dywany i wycieramy kurze. Kiedyś na Wielkanoc malowało się domy, bo tylko w wybielonych można było umieszczać świąteczne dekoracje. I tu uwaga: staropolski zwyczaj mówi, że do świątecznych porządków powinni włączyć się wszyscy domownicy. Nie jest to więc obowiązek tylko kobiet.
Malowanie jaj
Jak Polska długa i szeroka, tak wiele sposobów ozdabiania jaj. Jedno jest pewne: nie ma Wielkanocy bez pisanek. To właśnie ozdobione barwnie jajka symbolizują rodzące się na nowo życie. Prawdziwe dzieła sztuki tworzy się, malując pisanki woskiem. Równie piękne są te skrobane, które określa się mianem kraszanek. Dzisiaj coraz częściej pisanki ozdabia się, sięgając po folie termokurczliwe. To dobry sposób dla dzieci, ale czy na pewno do końca zgodny z naszą tradycją.
Triduum Paschalne
Wielkanoc to święto religijne i taki też powinna mieć charakter. Katolicy począwszy od Wielkiego Czwartku uczestniczą w obchodach Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek sprawowana jest msza Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek ma miejsce Liturgia Męki Pańskiej. W tym dniu Kościół Katolicki nie sprawuje mszy świętej, a ołtarze na znak żałoby pozbawione są obrusów.
Święcenie pokarmów
Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów. W koszyczku znaleźć muszą się:
-jajka
-chleb
-kiełbasa
-cukrowy baranek
-chrzan
-sól i pieprz
-masło
-kawałeczek ciasta
Wieczorem sprawowana jest już msza święta – miejsce ma Liturgia Światła. Niedzielny poranek to już msza rezurekcyjna, która obwieszcza światu, że Chrystus zmartwychwstał.
Przedstawione tradycje i zwyczaje to nie wszystko, co wiąże się z Wielkanocą. Wspomnieć trzeba chociażby o święceniu palm w Niedzielę Palmową czy Lanym Poniedziałku, który przypada po Wielkiej Niedzieli.
Czytelnia Świąteczna:
Zwyczaje i tradycje Wielkanocne
Wielkanoc wiąże się z szeregiem zwyczajów i tradycji, które kultywowane są z pokolenia na pokolenie. Niektóre tradycje wielkanocne sięgają nawet XIV wieku...