Za ile święta
  • Wszystkie Święta
    • Walentynki
    • Tłusty Czwartek
    • Dzień Kobiet
    • Wielkanoc
    • Dzień Matki
    • Dzień Ojca
    • Wakacje
    • Międzynarodowy Dzień Kawy
    • Andrzejki
    • Mikołajki
    • Boże Narodzenie
    • Sylwester

Walentynki - Dzień Zakochanych

14 luty 2023 r. - Święto stałe w kalendarzu

Do Walentynek pozostało:

W 2023 r. święto wypada we Wtorek

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Jaka jest historia Walentynek?

Walentynki historia

Jaka jest historia Walentynek? Kto wymyślił Święto Zakochanych?

14 lutego wspominany jest św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu. W tym dniu wszyscy to wyznają, Że chcą kochać i kochają!

Walenty jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od przydomka Valentinus, utworzonego od łacińskiego słowa valens – "mocny, silny, zdrowy". Imię to znane jest w Polsce od XIII wieku w formie Valentinus, natomiast w formie Walenty i Walentyn – od wieku XV.

Dziewczęta 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż. Aby się tego dowiedzieć, wypatrywały ptaków. Jeśli dziewczyna jako pierwszego zobaczyła rudzika, oznaczało to, że wyjdzie za marynarza; jeśli wróbla - za ubogiego, lecz mogła być pewna, że jej małżeństwo będzie szczęśliwe; jeśli łuszczaka - że poprosi ją o rękę człowiek bogaty.

Tradycje Walentynkowe
Jak każde święto, Walentynki też mają swoje tradycje, należą do nich wysyłanie anonimowych kartek z wyznaniem miłości, chodzenie tego dnia na randki, kupowanie kwiatów, słodyczy lub pluszowych maskotek wybrankom serca, przygotowywanie romantycznej kolacji. Kolorystyka tego dnia zawsze jest przesycona czerwienią, motywami serduszek i amorków na wszystkim gdzie tylko można je umieścić. Z Walentynkami kojarzą się specjalnie skomponowane na ten dzień romantyczne piosenki oraz bukiety kwiatów układane w formie serca. Wiele par właśnie w Dniu zakochanych decyduje się zawrzeć związek małżeński, co ma być symbolem wielkiej miłości, która połączyła te dwie osoby.

Do Polski przywędrowały stosunkowo późno, bo w latach 90 – tych ubiegłego wieku i zyskały sporą rzeszę zwolenników jak i przeciwników. Zanim zaczęliśmy obchodzić Dzień Zakochanych mieliśmy inne, polskie święto: Sobótkę i Noc Kupały (z 21 na 22 czerwca). Dodatkowo w przedwojennej Polsce na kresach wschodnich obchodzono Kaziuki, dzień Świętego Kazimierza (4 marca). To właśnie wtedy wyznawało się uczucia i obdarowywało ukochaną osobę piernikiem i romantyczną rymowanką. Teraz, podążając za resztą świata, mamy Dzień Świętego Walentego.

Wiele europejskich miast przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. Wszędzie tam 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. W bazylice św. Floriana w Krakowie gościem wieczoru, na który zaproszeni są nie tylko zakochani, ale także wszyscy szukający prawdziwej miłości, jest sam św. Walenty, jako że jego relikwie znajdują się w świątyni. W Chełmnie ma miejsce barwny przemarsz ulicami miasta z orkiestrą dętą i ułożenie walentynkowego serca ze świec na rynku.

Dziś w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach walentynki są jednym z najbardziej dochodowych świąt. Szacuje, że corocznie na całym świecie na walentynki wysyłanych jest około miliard kartek, listów miłosnych, które są starannie przygotowanym dziełem, które wymaga od nadawcy otwartości i szczerości. Walentynki zajmują drugie miejsce zaraz po świętach Bożego Narodzenia, podczas których wysyła się najwięcej życzeń.

Walentynki w innych krajach

Chiński Dzień Zakochanych przypada siódmego dnia siódmego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego. Święto jest znane m.in. jako Qi Xi (Noc Siedmiu). W ostatnich latach, Chińczycy zaczęli przejmować również zwyczaj obchodzenia Dnia Zakochanych 14 lutego.

W Japonii to kobiety obdarowują prezentami mężczyzn. Upominki dostają nie tylko ich sympatie ale również przyjaciele, koledzy z pracy i szefowie.

Walentynki w Stanach Zjednoczonych obchodzi się z wielkim rozmachem. Tu święto ma najbardziej komercyjny charakter. W tym dniu, nawet w szkołach są prowadzone specjalne walentynkowe lekcje. Tworzone są tematyczny gry i zabawy. Ulice i wystawy sklepowe są bogato dekorowane i wszyscy w tym dniu obdarowują się kartkami, kwiatami, czekoladami i innymi prezentami.

Walentynki znane w Meksyku jako El Dia de San Valentin lub El Dia del Amor i la Amistad (dzień miłości i przyjaźni) są obchodzone podobnie jak w większości krajów 14 lutego.

W Danii i Norwegii Walentynki są znane jako Valentinsdag. W tym dniu Duńczycy obdarowują się kartkami, kwiatami znanymi jako snowdrops, niekiedy przesyłają kobietom kartki nazywane gaekkebrev (dowcipny list), w których piszą zabawne rymowanki i podpisują się jedynie kropkami ilością odpowiadającymi liczbą liter ich imienia.



Czytelnia Świąteczna:

Jaka jest historia Walentynek?

Jaka jest historia Walentynek? Kto wymyślił Święto Zakochanych? 14 lutego wspominany jest św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta...
więcej...

Nastrojowe Walentynki

Walentynki to prawdziwe święto MIŁOŚCI. W tym wyjątkowym okresie większość miejsc oferujących relaks, wypoczynek i pyszne jedzenie...
więcej...

Walentynkowe prezenty zapakowane miłością

Walentynki to jedyny dzień w roku, który każdy pragnie spędzić z ukochaną osobą. Życzymy wszystkim zakochanym aby wasze wspólnie spędzone chwile...
więcej...
wyświetl wszystkie artykuły

Wszystkie Święta:

WalentynkiTłusty CzwartekDzień KobietWielkanocDzień MatkiDzień OjcaWakacjeMiędzynarodowy Dzień KawyAndrzejkiMikołajkiBoże NarodzenieSylwester
  • Za-ile-swieta.pl

Odliczanie do najważniejszych świąt w roku.